Zalecenia czyszczenie i konserwacja (pobierz tutaj)

 

Warunki klimatyczne pomieszczenia:

W celu zachowania naturalnych cech i struktury podłogi drewnianej zaleca się utrzymanie w pomieszczeniach temperatury 18-20ºC i względnej wilgotności powietrza na poziomie 45-60%. Najważniejsze to utrzymanie stałej wilgotności powietrza. Uzyskujemy ją stosując pojemniki na wodę zawieszone na kaloryferach lub specjalne urządzenia nawilżające powietrze. Za pomocą prostych przyrządów pomiarowych (termometr, wilgotnościomierz) można określić temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Mała wilgotność powoduje nadmierne powiększanie szczelin w podłodze drewnianej. Czyszczenie i konserwacja drewnianych podłóg wyrobami Bautec może przynieść właściwy efekt, jeżeli Państwo będą przestrzegać podanych zaleceń, dotyczących tego rodzaju prac.

 

Świeżo zaolejowane lub impregnowane podłogi drewniane:

Generalnie na takich podłogach zaleca się ruch pieszy dopiero następnego dnia. Im dłużej będziemy chronić podłogę w pierwszych dniach po nałożeniu oleju lub impregnowaniu, tym dłuższy będzie czas jej wytrzymałości. Całkowite obciążenie zaolejowanej podłogi możliwe jest dopiero po 8-14 dniach. W pierwszych dniach po zakończeniu prac nie należy kłaść dywanów, a powierzchnię podłogi czyścić na sucho. Zaleca się ostrożne ustawianie mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Nogi stołów, krzeseł należy zabezpieczyć specjalnymi podkładkami z filcu lub miękkiego tworzywa. W przypadku korzystania z mebli, foteli na kółkach proszę postępować zg. z normą DIN 68131 tzn. nie stosować kółek powodujących uszkodzenia mechaniczne podłogi.

 

Regularna pielęgnacja podłogi olejowanej:

Piasek i zabrudzenia działają podobnie jak papier ścierny rysując podłogę drewnianą. Należy je usuwać miotłą, płaskim mopem lub odkurzaczem. Drobny kurz i niewielkie zabrudzenia można zmyć wilgotną szmatką lub wilgotnym płaskim mopem. Do pielęgnacji i sprzątania na wilgotno (bez pozostawiania kałuż wody na podłodze) zaleca się dodanie 25 ml środka EMULSJA PIELĘGNACYJNA do 10 litrów wody. Czynność wykonujemy z jednakową częstotliwością w odniesieniu do intensywności użytkowania podłogi oraz panującego w pomieszczeniu klimatu wnętrza, zimą - częściej, latem - rzadziej.

 

Okresowe czyszczenie i konserwacja podłogi olejowanej:

W mieszkaniach, w zależności od stopnia ich obciążenia zaleca się przeprowadzanie prac czyszczących
i konserwacyjnych przynajmniej jeden raz w roku. Silnie obciążone podłogi wymagają oczywiście częstszej konserwacji. Jeżeli na olejowanej/impregnowanej podłodze drewnianej będą widoczne ślady zużycia i zabrudzenia, których nie można usunąć przy regularnym czyszczeniu należy przeprowadzić ręczne lub maszynowo. Do czyszczenia polecamy INTENSIV koncentrat  wymieszany z wodą 1:5. Rozcieńczony INTENSIV nanosimy na powierzchnie podłogi za pomocą SPRAY MOPA lub płaskiego mopa. Po ok 10 minutach polerką maszynową- pad biały  lub ręczną czyścimy zabrudzoną podłogę. Oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie przetrzeć czystą wodą na wilgotno mopem z mikrofazy. Następnie zaleca się nałożenie OLEJU PIELĘGNACYJNEGO  i jego maszynowe wtarcie padem beżowym. Nadmiar oleju wycieramy suchą ściereczką. Jeżeli chcemy uzyskać satynowy odcień podłogi polecamy pastę POLISH PLUS. POLISH PLUS polerujemy  maszynowo miękkim (np. białym) padem.

 

Gruntowne czyszczenie i olejowanie/impregnowanie:

Gruntowne czyszczenie wymagane jest w przypadku powstania na większości powierzchni podłogi drewnianej widocznych warstw brudu lub widocznych śladów zużycia w postaci rys i przetarć. Czyszczeniu należy przeprowadzić ręczne lub maszynowo. Do czyszczenia polecamy INTENSIV koncentrat . Rozcieńczony INTENSIV nanosimy na powierzchnie podłogi za pomocą SPRAY MOPA lub płaskiego mopa. Po ok 10 minutach polerką maszynową- pad biały  lub ręczną czyścimy zabrudzoną podłogę. Oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie przetrzeć czystą wodą na wilgotno mopem z mikrofazy. Po gruntownym czyszczeniu podłogę należy olejować lub impregnować.

 

Regularne sprzątanie i konserwacja podłogi lakierowanej:

Zabrudzenia i piasek działają podobnie jak papier ścierny, należy je usunąć miotłą, płaskim mopem z mikrofazy lub odkurzaczem. Zabrudzenia i piasek działają podobnie jak papier ścierny, należy je usunąć miotłą, płaskim mopem z mikrofazy lub odkurzaczem. Parkiet i podłogi drewniane polakierowane lakierami sprząta się wymieszanym z wodą 1:50 środkiem CLEAN. Wyczyszczoną i suchą podłogę  konserwujemy  środkiem WAX (koncentrat) antypoślizgowym zg. z DIN 18032-2 lub pastą w płynie POLISH PLUS. WAX nanosimy płaskim mopem. POLISH PLUS nanosimy płaskim mopem a następnie po 15 minutach podłogę polerujemy.  

 

Gruntowne czyszczenie podłogi lakierowanej:

Ręczne lub maszynowe czyszczenie jest konieczne, jeżeli na podłodze znajdują się trudne do usunięcia zabrudzenia, których nie można usunąć przy regularnym czyszczeniu. Do wykonywania gruntownego czyszczenia polecamy INTENSIV koncentrat lub wymieszany z wodą 1:5. Rozcieńczony INTENSIV nanosimy na powierzchnie podłogi za pomocą SPRAY MOPA lub płaskiego mopa. Po ok 10 minutach polerką maszynową- pad biały  lub ręczną czyścimy zabrudzoną podłogę. Oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie przetrzeć czystą wodą na wilgotno mopem z mikrofazy. Po wyschnięciu do konserwacji stosować WAX koncentrat. Nie należy zbyt często przeprowadzać gruntownego czyszczenia. W szczególnych przypadkach zwrócić się o pomoc do doradcy technicznego. 

«Powrót

Copyright © 2012 ArtPiksel